• Co to jest Big Data i jak fintechy analizują dane?
  • Czy to nowy „must have” w branży finansowej?
  • Kto korzysta z analizy dużych agregatów danych i dla kogo one są bezpośrednio przeznaczone?
  • Jak wygląda w praktyce przykład zintegrowanych działań marketingu sprzedaży i Big Data?
Dane - najcenniejszy surowiec fintechów

W świecie bombardujących nas zewsząd informacji dochodzi do spadku ich wartości, co można by przyrównać do inflacji. Coraz więcej wiadomości ma coraz mniejsze znaczenie. Paradoksalnie, w komercyjnej sferze, wartość informacji i danych bardzo szybko wzrasta. Nie będzie przesadą twierdzenie, że dla przedsiębiorców to najcenniejszy zasób. Czy może zamienić się w paliwo do rozwoju firmy? Niewątpliwie. Szczególnie w branży finansowej, w której od dziesięciu lat działa Cinkciarz.pl.

Umiejętność wydobycia i przetworzenia danych daje strategiczną przewagę w rynkowym wyścigu. Nie jest to jednak wyłącznie rywalizacja z konkurencją. To pogoń za satysfakcją i zaufaniem klientów, ich jak najwyższym bezpieczeństwem, szyciem na miarę usług oraz szybkością ich realizacji. Te czynniki wyróżniają najlepsze fintechy od ich bankowej konkurencji.

Obsesja na punkcie klientów

Jeff Bezos, twórca Amazona, powiedział kiedyś „Miej obsesję na punkcie swoich klientów, a nie konkurencji”. W pełni identyfikuję się z tym stwierdzeniem, uważając, że kontaktu z klientem nigdy nie za wiele.

Relacja to podstawa i jednocześnie cel pracy każdego, kto zawodowo zajmuje się sprzedażą. „Spokojnie, znam go od lat, niedługo złoży zamówienie”; „Zaraz zadzwonię do Bogdana i dowiem się, czemu tak rzadko u nas kupuje”; „Piłem z nim wczoraj kawę, w lutym od nas kupi” – znamy dobrze te odpowiedzi handlowców. Być może sami często pokładaliśmy nadzieję na osiągnięcie targetu w osobistej znajomości. Jest to naturalne, bo rzeczywiście silne relacje to biznesowy elementarz. Umiejętność kreowania i zarządzania nimi bezpośrednio przekłada się na wynik finansowy działu sprzedaży i całej organizacji. Przy kilkudziesięciu kontrahentach i dobrej pamięci można śmiało napisać na swoim notesie czy wizytowniku „Baza 2020” lub „Generator leadów”.

Co w przypadku, gdy kilkudziesięciu nowych klientów zaczyna korzystać z twoich usług w ciągu minuty? Jak zarządzać setkami lub tysiącami relacji i sprawić, by każdy użytkownik czuł się wyjątkowo? Jak budować trwały kontakt z kontrahentem, pamiętając, że na rynku znajduje się kilkadziesiąt konkurencyjnych podmiotów? Jak sprawić, żeby siatka punktów stycznych z klientem nie zamieniła się w swoiste pole minowe?

Postaram się rozwiązać te kwestie, pokazując formułę i przepis, które realizujemy od lat w Cinkciarz.pl.

Helicopter view

Usługi finansowe to bardzo wymagający segment. Zwiększanie bazy użytkowników i ich zaangażowania to oczywisty i pierwszorzędny cel. Idzie on w parze z naturalną konsekwencją – im bardziej zagęszcza się mapa aktywności, tym większej wnikliwości wymaga. W zarządzaniu taką strukturą pomaga helicopter view.

To jak z puzzlami o 10 tys. elementów – najczęściej skupiony jesteś na jednym fragmencie. Żeby uzyskać pełny obraz, potrzebujesz czasem wstać i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Wtedy szybciej połączysz porozrzucane wyimki. Dlatego podstawą działania z danymi powinny stać się zintegrowane i powtarzalne działania. Nasza droga to maksymalizacja synergii i odpowiednie ukierunkowanie współpracy trzech działów: marketingu, sprzedaży i Big Data.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

W czym konfiguratory produktu mogą pomóc szefowi sprzedaży?

W czym konfiguratory produktu mogą pomóc szefowi sprzedaży?
  • Czym są konfiguratory produktu?
  • Jakie informacje o kliencie i pracy handlowców można dzięki nim uzyskać?
  • Kto powinien być zaangażowany w proces tworzenia konfiguratora?
Czytaj więcej

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę

Kłamstwo ma krótką oś Y, czyli jak wykreślić nieprawdę
  • Jak uniknąć przekłamań, tworząc wykresy?
  • Czym powinniśmy się kierować, decydując się na użycie konkretnego typu wykresu?
  • Jak nie przesadzić z ilością danych prezentowanych na wykresie?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama