• Dlaczego przedsiębiorstwa chcące odnieść sukces rynkowy muszą być klientocentryczne?
 • Na co wyczulony jest klient w procesie składania reklamacji?
 • Ile tracą firmy przez niewłaściwe procesy obsługi klienta i jak to zmienić?

W dobie intensywnego rozwoju Internetu i nowych technologii rola działów sprzedaży i marketingu nie sprowadza się już tylko do pozyskania klienta i sfinalizowania transakcji. Współczesny model biznesowy musi być dalekowzroczny – jeśli firma chce się rozwijać i przetrwać na dzisiejszym, coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Wygrają te przedsiębiorstwa, które rozumieją pojęcie customer centricity, a transakcję umieją rozbudować o wysokiej klasy serwis posprzedażny i spowodować, że nabycie produktu czy usługi będzie pozytywnym doświadczeniem zakupowym. W dzisiejszych czasach to nie kadra menedżerska ocenia, czy jej przedsiębiorstwo zarządzane jest klientocentrycznie. To właśnie klienci decydują, czy tak jest naprawdę.

Nowe znaczenie roli marketingu

Marketing to jeden z podstawowych procesów w przedsiębiorstwie, łączący potrzeby nabywców z działalnością produkcyjną i handlową organizacji. Są to wszelkie czynności wspierające sprzedaż wyrobów lub usług poprzez różne metody i techniki oddziaływania na nabywców. Rolą marketingu jest wyczuwanie niezaspokojonych potrzeb ludzi oraz tworzenie nowych, atrakcyjnych rozwiązań odpowiadających na nie.

W ostatnich kilkunastu latach – m.in. poprzez rozwój Internetu – rynek, a tym samym nabywcy bardzo się zmienili. Jednak wiele firm zdaje się tego nie zauważać i nadal postrzega rolę marketingu w bardzo klasyczny sposób. Upraszczając: rola marketingu często sprowadza się do informowania potencjalnych klientów o ofercie, po której nabyciu ich życie zmieni się na lepsze. Zapomina się o tym, że dzisiejszy proces zakupowy nie jest stricte transakcyjny: nie kończy się na pozyskaniu klienta i sprzedaniu mu produktu czy usługi, lecz na budowaniu relacji z potencjalnym klientem zarówno przed zakupem, jak i po dokonaniu przez niego transakcji. Nowoczesny marketing zazębia się coraz bardziej nie tylko z zadaniami działu sprzedaży, ale i z zakresem działań obsługi posprzedażnej, w tym w szczególności działu reklamacji.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Jak szefa widzą, tak o nim piszą

SS_44_42.jpg
 • Czym jest hejt pracowniczy i jak wpływa na wizerunek firmy?
 • Dlaczego pojawia się hejt stosowany przez byłych pracowników?
 • Co robić, aby uniknąć hejtu pracowniczego?
Read more

Sprzedaż za pomocą contentu w sektorze B2B

SS_44_38.jpg
 • Czy warto inwestować w content marketing?
 • Dlaczego tak niewiele blogów na siebie zarabia?
 • Po czym poznać dobrą treść?
Read more

Sprzedaż przez rekomendacje. Jak nasi handlowcy powinni o nie zabiegać?

SS_44_34.jpg
 • Dlaczego w sprzedaży warto korzystać z rekomendacji?
 • Co składa się na kompleksowy model pracy sprzedawców z poleceniami?
 • Jakie błędy można popełnić, prosząc o rekomendacje?
Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama