Zarządzanie procesowe w sprzedaży jako narzędzie optymalizacji płynności finansowej

Patrycja Ptaszek-Strączyńska   Szef Sprzedaży 41/2018 Tylko on-line
CiRZ_208_24.jpg

Jakie czynności należą do procesu sprzedaży? Czy sprzedaż kończy się na zleceniu fakturowania, a może na zaksięgowaniu płatności? Jak skutecznie usprawnić proces sprzedaży, żeby w efekcie poprawić ściągalność należności? Odpowiedzi na te pytania wynikają wprost z empirycznego podejścia do zarządzania horyzontalnego i wiążą się z integracją pracy wielu zespołów, monitoringiem przebiegu tego konkretnego procesu oraz dostępem do aktualnych informacji.

Pracując nad zdefiniowaniem procesów biznesowych klienta, uczestniczyliśmy w projekcie dotyczącym optymalizacji procesu sprzedaży: w efekcie kompletnego rozpoznania czynności wpływających na sprawność organizacji i zrozumienia działań pomiędzy zespołami udało nam się skrócić czas dostarczenia faktury do klienta – średnio o trzy tygodnie; pozwoliło to na skrócenie czasu spływu środków finansowych o dwa tygodnie, a spółka objęta optymalizacją zyskała dodatkową istotną kwotę 2 milionów złotych. Dzięki zmianom wprowadzonym do jednego procesu zyskała więc cała organizacja. Wystarczyło – zamiast szukać winy po stronie odbiorców – zmienić własne procedury i znieść wewnętrzne bariery komunikacyjne. To nie jest trudne, a tym bardziej kosztowne.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

    Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza 1/2017

Drukuj

Zobacz również

Archiwum