Wielu menedżerów obawia się, że wraz ze wzrostem umiejętności i samodzielności pracowników pojawią się oczekiwania, których nie będą mogli zaspokoić. W firmach o spłaszczonej strukturze stanowi to duży problem. Jak motywować ludzi, jeśli nie można im dać awansu, podwyżki ani wysłać na szkolenie?

Motywowanie w płaskiej strukturze

Zadziwiające, że dla wielu szefów motywowanie pracowników jest zmaganiem. Coś, co powinno wyzwalać energię w zespole, w praktyce jest obciążające. Dzieje się tak, dlatego że menedżerowie biorą na siebie odpowiedzialność za motywowanie pracowników. Oznacza to, że wysiłek pochodzi od lidera. To paradoks, bo przecież istotą motywowania jest wyzwolenie energii w załodze.

W takim przypadku konieczna jest zmiana własnego podejścia do motywowania: od odpowiedzialności za pracowników do odpowiedzialności wobec pracowników. Jeśli kontakt z pracownikami wywołuje spięcie, niepokój, zmęczenie, poczucie oddalenia, myśli, że są oni jak dzieci, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lider wziął odpowiedzialność za ludzi. Tymczasem pracownicy to dorosłe osoby, które – dołączając do zespołu – przejęły konkretne obowiązki. Dobrą praktyką jest jasne rozpisanie zadań w zespole. Omawianie wzajemnych relacji i udzielanie informacji zwrotnej, jak każda ze stron wywiązuje się ze swoich zobowiązań, tworzą dobry grunt do uruchomienia motywacji. Ważne jest, by nie obiecywać nagrody: jeśli będziesz dobrze się wywiązywać z odpowiedzialności, to dostaniesz podwyżkę. Istotą ustalania odpowiedzialności jest umacnianie wzajemnych relacji opartych na zaufaniu, a także stworzenie ram bezpiecznego udzielania informacji zwrotnej. Brak dobrych relacji i informacji zwrotnej od przełożonych to jeden z najczęściej wskazywanych przez pracowników demotywatorów.

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak przestać odkładać na później zadania, które musimy wykonać, ale ich bardzo nie lubimy?

Jak przestać odkładać na później zadania, które musimy wykonać, ale ich bardzo nie lubimy?
  • Czym jest prokrastynacja i kiedy mamy z nią do czynienia?
  • z jakich ośmiu powodów najczęściej odkładamy realizację różnych zadań na później?
  • Jak zdiagnozować i wypracować samodyscyplinę, która pozwoli pokonać zły nawyk?
Czytaj więcej

Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy!

Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy!
  • Jakie jest osiem kluczowych różnic pomiędzy środowiskiem pracy a środowiskiem uczenia się w miejscu pracy?
  • Jakie są składowe i działanie środowiska uczenia się w miejscu pracy?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama