• Czy w czasach ciągłej zmienności można rozwijać pracowników metodami z czasów stabilizacji?
  • Dlaczego w wielu firmach na Zachodzie uczy się handlowców wyłącznie wiedzy produktowej oraz technik teatru improwizacyjnego?
  • Jak wykorzystać narzędzia impro do integracji, podniesienia elastyczności, kreatywności oraz efektywności zespołu?
Remedium dla zespołów w kryzysie

Daniel Pink, autor bestselleru Drive, w książce Jak być dobrym sprzedawcą zaskakuje czytelników stwierdzeniem, że wiele najlepiej funkcjonujących firm na Zachodzie ogranicza szkolenia dla nowych pracowników wyłącznie do wiedzy produktowej/usługowej oraz... organizuje dla nich warsztaty z technik teatru improwizacyjnego. Co ma wspólnego improwizacja z biznesem oraz szczepionką na kryzys?

Z odwagą w nieznane

W dobie pandemii skupiamy się często na tym, co złe. Na stratach i obniżonym samopoczuciu, na bezsilności i braku. A gdyby tak odwrócić tę sytuację i, skupiając się na stanie faktycznym, dostrzec jej jasne strony? Tu z pomocą przychodzi improwizacja.

Zakłada ona zmierzanie w nieznanych kierunkach bez wcześniej ustalonych zamierzeń i nadziei na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Improwizacja jest kroczeniem po nieznanym terenie i wyczuciem tego, co tu i teraz jest możliwe do odkrycia, zrobienia, osiągnięcia.

W czasach, w których przyszło nam żyć, nauka odnalezienia się w nieznanym może się okazać niezwykle cenna i inspirująca. Warto zaznaczyć, że improwizacja nie jest jednak działaniem irracjonalnym lub szalonym procesem. To zamierzona, dopasowana do sytuacji zmiana wcześniej podjętego planu w reakcji na nieprzewidziane warunki.

Błędy jako prezenty

Improwizacji przyświeca traktowanie błędów niczym prezentów. Improwizacja uczy, jak posiąść odpowiednie narzędzia, które pomogą nie tylko odnaleźć się w nowej sytuacji, ale też stworzyć w jej ramach komfortową i obfitującą w cudowności przestrzeń.

Koronawirus jest swoistym błędem w systemie, czymś, czego nie planowaliśmy. Pragnęliśmy przecież rozwoju, ciągłego podwyższania kompetencji oraz stabilizacji. To, co mamy, to niestabilność i kryzys. Jak możemy sobie z tym poradzić?

Mamy dwa wyjścia. Pierwsze z nich to czekanie, aż niekorzystne warunki się zmienią. Drugie natomiast to spontaniczna zmiana w nas i korzystanie z naszych zasobów – podobnie jak w improwizacji. Powszechnie znaną zasadą w teatrze improwizacyjnym jest akceptacja, czyli przyjęcie obecnego stanu rzeczy i reakcja na zaistniałe okoliczności. Co dobrego możesz dostrzec w „tu i teraz“?

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

7 filmów, które przełożą się na sprzedaż i liczbę finalizowanych transakcji

7 filmów, które przełożą się na sprzedaż i liczbę finalizowanych transakcji
  • Jak tworzyć treści wideo odpowiadające na potrzeby odbiorców?
  • Dlaczego w dziale sprzedaży nie powinno się uciekać od prezentacji treści w formie filmów wideo?
  • Czy firma powinna przygotowywać takie treści samodzielnie, czy lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom?
Czytaj więcej

Błazen, król czy rycerz?

Błazen, król czy rycerz?
  • Czy podejmując decyzję, działamy w pełni świadomie?
  • Jak myślenie symboliczne wpływa na komunikację w firmie?
  • W jaki sposób wykorzystać metafory, by uniknąć autosabotaży i zwiększyć zawodową skuteczność?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama