• Czy w czasach ciągłej zmienności można rozwijać pracowników metodami z czasów stabilizacji?
  • Dlaczego w wielu firmach na Zachodzie uczy się handlowców wyłącznie wiedzy produktowej oraz technik teatru improwizacyjnego?
  • Jak wykorzystać narzędzia impro do integracji, podniesienia elastyczności, kreatywności oraz efektywności zespołu?
Remedium dla zespołów w kryzysie

Daniel Pink, autor bestselleru Drive, w książce Jak być dobrym sprzedawcą zaskakuje czytelników stwierdzeniem, że wiele najlepiej funkcjonujących firm na Zachodzie ogranicza szkolenia dla nowych pracowników wyłącznie do wiedzy produktowej/usługowej oraz... organizuje dla nich warsztaty z technik teatru improwizacyjnego. Co ma wspólnego improwizacja z biznesem oraz szczepionką na kryzys?

Z odwagą w nieznane

W dobie pandemii skupiamy się często na tym, co złe. Na stratach i obniżonym samopoczuciu, na bezsilności i braku. A gdyby tak odwrócić tę sytuację i, skupiając się na stanie faktycznym, dostrzec jej jasne strony? Tu z pomocą przychodzi improwizacja.

Zakłada ona zmierzanie w nieznanych kierunkach bez wcześniej ustalonych zamierzeń i nadziei na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Improwizacja jest kroczeniem po nieznanym terenie i wyczuciem tego, co tu i teraz jest możliwe do odkrycia, zrobienia, osiągnięcia.

W czasach, w których przyszło nam żyć, nauka odnalezienia się w nieznanym może się okazać niezwykle cenna i inspirująca. Warto zaznaczyć, że improwizacja nie jest jednak działaniem irracjonalnym lub szalonym procesem. To zamierzona, dopasowana do sytuacji zmiana wcześniej podjętego planu w reakcji na nieprzewidziane warunki.

Błędy jako prezenty

Improwizacji przyświeca traktowanie błędów niczym prezentów. Improwizacja uczy, jak posiąść odpowiednie narzędzia, które pomogą nie tylko odnaleźć się w nowej sytuacji, ale też stworzyć w jej ramach komfortową i obfitującą w cudowności przestrzeń.

Koronawirus jest swoistym błędem w systemie, czymś, czego nie planowaliśmy. Pragnęliśmy przecież rozwoju, ciągłego podwyższania kompetencji oraz stabilizacji. To, co mamy, to niestabilność i kryzys. Jak możemy sobie z tym poradzić?

Mamy dwa wyjścia. Pierwsze z nich to czekanie, aż niekorzystne warunki się zmienią. Drugie natomiast to spontaniczna zmiana w nas i korzystanie z naszych zasobów – podobnie jak w improwizacji. Powszechnie znaną zasadą w teatrze improwizacyjnym jest akceptacja, czyli przyjęcie obecnego stanu rzeczy i reakcja na zaistniałe okoliczności. Co dobrego możesz dostrzec w „tu i teraz“?

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 55/2021

Kiedy handlowiec pracuje wyraźnie poniżej swoich możliwości

  • Jakie są najczęstsze powody pracy poniżej możliwości danej osoby?
  • Jak reagować w sytuacjach, kiedy handlowiec wydaje się celowo nie osiągać wyników powyżej pewnego pułapu?
  • Jak budować system motywacyjny, który ułatwi pracownikom osiąganie wysokich wyników?
Czytaj więcej

Autorytet szefa ‑ jak o niego dbać?

Autorytet szefa - jak o niego dbać?
  • Na jakich fundamentach oprzeć budowę swojego autorytetu w oczach pracowników?
  • Jak zasłużyć sobie na szacunek członków zespołu?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama