• Dlaczego „zdrowe współzawodnictwo” w większości przypadków wcale nie jest zdrowe?
  • Na czym polega efekt synergii i dlaczego warto do niej dążyć?
  • Do jakich dysfunkcji może prowadzić nadmierna rywalizacja w zespole?
Rywalizacja w pracy, czyli cichy zabójca wewnętrznej motywacji

Wielu menedżerów zakłada, że rywalizacja w pracy jest pozytywnym czynnikiem, który podnosi wyniki zespołu. W tym artykule podważę tę tezę, pokazując lepszy sposób na angażowanie pracowników w codzienne zadania.

Traktowanie współpracowników jak konkurentów jest jak udział w grze „Kto okaże się lepszy”. Zaczynamy mieć tendencję do etykietowania człowieka poprzez osiągnięcia. Jeśli „jesteś tak dobry, jak twój ostatni wynik”, z góry zakładasz, że w miesiącach z gorszymi osiągnięciami jesteś słaby. Satysfakcja z rezultatów jest więc krótkotrwała, zmienna i poddawana wiecznej próbie. Źródło samooceny usytuowane na zewnątrz powoduje poczucie ciągłego zagrożenia, stresu oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Napięcia, które rodzą się z takiego myślenia, mogą zabrać całą przyjemność z wykonywanej pracy. A przecież pełną efektywność personalną osiągamy w stanie dokładnie przeciwnym: gdy jesteśmy w pełni skoncentrowani na chwili obecnej, pochłonięci pracą, oddani bieżącej czynności. Taką wydolność możemy uzyskać, jeśli nasz umysł nie jest zanieczyszczony wyścigiem po palmę pierwszeństwa.

Współpraca

W środowiskach mocno rywalizujących na pierwszy plan wychodzi indywidualny wynik jednostek, co z góry odsuwa pracę zespołową na dalszy plan. Wspólne poczucie celu zostaje więc osłabione dążeniem do osobistego sukcesu. Kooperacja, która jest jedną z największych wartości dodanych zorganizowanej załogi, przestaje być postrzegana jako dobro nadrzędne. A jak wiadomo, grupa zgranych osób, pracujących we wspólnym celu, może osiągnąć efekt synergii, znacznie przekraczając możliwości zarezerwowane dla pojedynczych członków. I tak kilku pracowników, którzy się uzupełniają, wspierają i dopełniają, może zwielokrotnić efekt końcowy, wykonując pracę, znacznie przekraczającą możliwości każdego z osobna. W takich sytuacjach mamy do czynienia z potencjałem różnorodności, który znacznie rozszerza możliwości zespołu. Z perspektywy firmy korzystne więc będzie stwarzanie warunków łączenia sił i współuczestnictwa w codziennych wyzwaniach.

Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak przestać odkładać na później zadania, które musimy wykonać, ale ich bardzo nie lubimy?

Jak przestać odkładać na później zadania, które musimy wykonać, ale ich bardzo nie lubimy?
  • Czym jest prokrastynacja i kiedy mamy z nią do czynienia?
  • z jakich ośmiu powodów najczęściej odkładamy realizację różnych zadań na później?
  • Jak zdiagnozować i wypracować samodyscyplinę, która pozwoli pokonać zły nawyk?
Czytaj więcej

Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy!

Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy!
  • Jakie jest osiem kluczowych różnic pomiędzy środowiskiem pracy a środowiskiem uczenia się w miejscu pracy?
  • Jakie są składowe i działanie środowiska uczenia się w miejscu pracy?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama