• Jak radzić sobie w sytuacji, kiedy jako szef musisz zupełnie sam, bez konsultacji, podjąć ważną i trudną decyzję albo zakomunikować zespołowi niekorzystną informację, na którą często nie miałeś wpływu?
  • Które decyzje podejmować w osamotnieniu, a jakimi można się podzielić?
  • Gdzie i u kogo szukać wsparcia i rady?
Samotność szefa

Samotność szefa – brzmi jak tytuł filmu, a jednak jest to częste zjawisko w życiu zawodowym niejednego menedżera. Mówimy o niej, gdy na horyzoncie pojawiają się ważne decyzje do podjęcia, reorganizacja w firmie lub inne niezbyt przyjemne tematy, które trzeba zakomunikować zespołowi, a na które niekoniecznie miało się wpływ.

Osamotniony menedżer znajduje się w dość niewdzięcznym położeniu: w trójkącie pomiędzy swoimi przełożonymi, zarządem a podwładnymi – zespołem, którym kieruje. Wszyscy mają wobec niego wymagania, niejednokrotnie rozbieżne: finansowe – „tnij koszty vs chcemy podwyżki”; sprzętowe – „zwiększ efektywność korzystając z tych zasobów, które masz vs chcemy nowych komputerów, programów, współpracowników”; targetowe – „realizuj plany z nadwyżką vs zmniejsz targety, nie wymagaj od nas tyle”.

Jak wobec tego poradzić sobie w tej trudnej sytuacji i do kogo zwrócić się z prośbą o wsparcie i radę? Przeanalizujmy twoje najbliższe otoczenie i dostępne możliwości:

ZWIERZCHNIK

Ze swoim własnym szefem najpewniej nie porozmawiasz, żeby nie uznał cię za niekompetentnego. Przecież zostałeś zatrudniony na kierowniczym stanowisku m.in. po to, abyś podejmował właściwe decyzje i wiedział, co robić. Dodatkowo twój szef wykonał swoją pracę – rozdzielił odpowiednio obowiązki, abyś ty mógł się wykazać i wywiązać. Nie będzie teraz chciał ani mógł cię wyręczyć, podejmując za ciebie decyzję.

KOLEDZY Z ZESPOŁU

Do nich najpewniej nie zwrócisz się z zapytaniem, bo niejednokrotnie wiesz więcej niż możesz im powiedzieć, musisz też dbać o swój wizerunek i autorytet lidera. Przyznanie się do wątpliwości czy słabości nie będzie dobrze postrzegane, kiedy masz być wodzem, za którym pójdą współpracownicy. Oni również nie podejmą za ciebie decyzji, gdyż nie mają odpowiednio dużo zasobów: pełnego oglądu sytuacji, wiedzy i doświadczenia na menedżerskim stanowisku, które masz ty.

OTOCZENIE PRYWATNE

Szukać wsparcia poza firmą? Można, choć znajomi czy rodzina niekoniecznie wiedzą tak dużo na temat branży lub specyfiki twojej pracy, by dobrze doradzić lub by nie uznać cię przy okazji za marudera. Na pewno chcą dla ciebie dobrze, wysłuchają, co leży ci na sercu, ale co dalej? Sam musisz podjąć decyzję, bo i w tym przypadku nikt nie zrobi tego za ciebie.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Zarządzanie nawykami pracowników

Zarządzanie nawykami pracowników
  • Dlaczego pracownicy czasami popełniają wciąż te same błędy?
  • Od czego zacząć wdrażanie nowych nawyków u handlowców?
  • Jak wzmacniać pożądane zachowania pracowników?
Czytaj więcej

Jak dbać o wysoki poziom kompetencji prezentacyjnych w zespole sprzedaży

Jak dbać o wysoki poziom kompetencji prezentacyjnych w zespole sprzedaży
  • Jak zdiagnozować faktyczny poziom umiejętności perswazyjnego prezentowania w zespole?
  • Jak systemowo podejść do rozwoju kompetencji prezentacyjnych?
  • Co powinni wiedzieć i umieć sprzedawcy w obszarze prezentowania?
  • Jak stale doskonalić jakość tej kompetencji?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama