Pierwsze wysyłki eksportowe mogą trwać dłużej a napotykane przeszkody i stres zniechęcają do dalszych kroków. Gdy w grę wchodzi biznesowy kontakt z innym językiem czy kulturą, obawy przed niepowodzeniem projektu tylko rosną. Warto więc wcześniej zabezpieczyć się ze wszystkich czterech stron.

Case: Większość zapytań klientów, z którymi rozpocząłem współpracę, dotyczyła oferty z wliczonymi kosztami transportu do ich kraju. Trudno mi było w krótkim czasie uzyskać informację, ile kosztuje wysłanie palety do danego kraju, szczególnie jeśli klient dla własnej wygody chciał jednocześnie znać stawki za transport morski i lotniczy.

Żeby przyspieszyć decyzję klienta o zakupie, ustal wcześniej koszty dostawy towaru: ile kosztuje transport 1 kg samolotem, ile statkiem; jakie są stawki przesyłki kurierskiej w poszczególnych krajach. Nie musisz być superdokładny, znaj kwoty chociaż w przybliżeniu. Pamiętaj, że koszty transportu w eksporcie mogą stanowić znaczny procent transakcji – szczególnie przy przesyłkach niewielkich ilości towaru. Najlepiej wcześniej ustalić podstawowe opłaty transportowe, dzięki którym będziesz mógł szybko odpowiadać na zapytania klientów. Listę takich cen wydrukuj na zwykłej kartce A4 i powieś w widocznym miejscu. W ten sposób szybciej opanujesz te informacje i z czasem będziesz mógł tworzyć oferty praktycznie z pamięci, co znacznie wzmocni w klientach poczucie, że mają do czynienia z profesjonalistą.

Full access available for logged users only. Log in or select the best subscription option here..

Log in Order a subscription
Favorites Print

Also check

Prawo w eksporcie ‑ na jakie przepisy trzeba zwrócić uwagę

W dobie coraz większej konkurencyjności na rodzimym rynku przedsiębiorcy poszukują skutecznych sposobów na rozwój swojej działalności. Jednym z pomysłów może być wyjście na rynek międzynarodowy, polegające m.in. na eksporcie swoich towarów.

Read more

Organizacja eksportu w firmie

organizacja eksportu_01.jpg

Załóżmy, że jesteśmy w sytuacji producenta lub dystrybutora, który ma już gotowy produkt i chce go sprzedawać klientom zagranicznym. Jak zatem zorganizować eksport, żeby sprzedaż szła gładko, a klienci byli zadowoleni?

Read more

Poszukiwanie partnerów do współpracy

poszukiwanie_partnerów_01.jpg

Od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej pierwszą rzeczą, nad jaką powinniśmy pracować, jest pozyskiwanie klientów i partnerów do współpracy. Oto zestaw przydatnych informacji na ten temat.

Read more

Go to

Partners

Advertisement