- Jaką rolę w zapobieganiu alkoholowej „katastrofie” podczas imprezy integracyjnej odgrywa szef sprzedaży?
- Jak i kiedy reagować, jeśli podczas imprezy firmowej pracownicy pod wpływem alkoholu zachowają się nieodpowiednio?

Właśnie na ekrany polskich kin wchodzi oskarowy przebój „Na rauszu” z brawurową rolą Madsa Mikkelsena. Uogólniając, opowiada o tym samym, co ten artykuł: co się dzieje gdy przekroczy się alkoholową granicę. Postaram się, przywołując kilka przykładów, pokazać, jak zareagować, kiedy na imprezie integracyjnej uczestnicy za sprawą alkoholu zrobią o jeden krok za daleko.
Wszystko jest dla ludzi
Alkohol, tak jak i inne, dopuszczone prawnie używki, jest dla ludzi. Może sprawiać wiele radości, może też być przyczyną tragedii. To oczywistości, ale jakże często trzeba o nich przypominać. Wielu osobom trudno sobie jednak wyobrazić spotkanie, takie jak impreza integracyjna, bez alkoholu. Sprzyja on rozluźnieniu atmosfery, czasem pozwoli nieśmiałemu młodemu pracownikowi podejść do szefa i porozmawiać. Nie ma w tym nic złego, trzeba tylko zachować kilka zasad, zarówno przy organizacji, jak i w trakcie trwania spotkania, a także być przygotowanym, że mimo wszystko coś niefortunnego jednak może się wydarzyć.
Przygotowanie integracji
Najważniejsze jest określenie celu spotkania. Z reguły wykorzystuje się je do podsumowań, wręczenia nagród dla najlepszych pracowników lub też spotkań z najważniejszymi menedżerami w hierarchii firmy. Ważny jest dokładny harmonogram spotkania. Najczęściej trwa ono od piątku do niedzieli. Biorąc pod uwagę zagrożenia związane z alkoholem, samą imprezę należy zaplanować w taki sposób, aby uczestnicy mieli szansę wytrzeźwieć. Jako przykład podam tu własne doświadczenia z czasów, kiedy organizowałem doroczne zjazdy sił sprzedaży. Program był mniej więcej taki:
- piątek – przyjazd i uroczysta gala połączona z przedstawieniem podsumowania roku i nagrodzeniem najlepszych handlowców. To był dzień spokojniejszej zabawy i mniejszego ryzyka związanego z nadużyciem alkoholu przez uczestników,
- sobota – dzień szkoleniowy, najczęściej poświęcony nowym produktom, a także kwestiom warsztatowym, zakończony dyskoteką, czyli zabawą zdecydowanie luźniejszą i z większą ilością alkoholu,
- niedziela – od śniadania do obiadu zajęcia integracyjne zarówno w salach, jak i na świeżym powietrzu, po obiedzie wyjazd.
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
