Klauzule niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego

Jakub Antkowiak   Szef Sprzedaży 34/2017
SS_34_88.jpg

Działalność każdego sklepu internetowego musi się opierać na odpowiednio sformułowanym regulaminie. Jednak sprzedawcy, chcąc zminimalizować ryzyko transakcji, często wprowadzają do niego postanowienia, które mają charakter tzw. klauzul niedozwolonych (abuzywnych).

Jak wynika z treści art. 3851 § 1 Kodeksu cywilnego, klauzule niedozwolone (zwane inaczej abuzywnymi) to postanowienia umowy nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Klauzule niedozwolone nie wiążą konsumenta z mocy prawa. Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. Ustalenie niedozwolonego charakteru postanowienia umowy nie powoduje nieważności całej umowy. Niewiążąca jest tylko wskazana klauzula, strony są związane umową w pozostałym zakresie.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum