• Jaki odpis/dofinansowanie przysługuje pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne?
 • Na jakie kategorie PFRON dzieli firmy i jakie konsekwencje to ze sobą niesie?
 • Gdzie szukać pomocy w przypadku wątpliwości prawnych związanych z procedurą zatrudniania OzN?

W 72% przypadków czynnikiem decydującym o zatrudnieniu OzN przez pracodawców są korzyści finansowe związane z nieopłaceniem kar na PFRON i uzyskaniem dofinansowania1 zatrudnienia OzN. To wyniki anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców w 2009 r. przez Instytut Spraw Publicznych2. Czy przez te 10 lat postawa pracodawców się zmieniła? Uważam, że nie. Zauważyłem za to wzrost hipokryzji. Oficjalnie wiele firm nie lubi łączyć niepełnosprawnych z żadnymi korzyściami finansowymi, tak jakby w dobrym tonie było, aby się tego wstydzić. To nie jest właściwa postawa. Dodatkowe fundusze otrzymane dzięki PFRON należy traktować jako prezent i nie kierować się żadnymi sentymentami oraz całkowicie bezpodstawnym poczuciem skrępowania.

Dlaczego pracodawcom zatrudniającym OzN przysługuje dofinansowanie?

Korzyści z zatrudnienia OzN dotyczą obu stron. Dla pracodawcy – jest to pozyskanie sumiennego pracownika plus profity wynikające z jego zatrudnienia, a dla pracownika – godziwe wynagrodzenie i wzajemny szacunek. Benefity finansowe pracodawcy mają na celu zbalansowanie asymetrii korzyści. Osobom (pracownikom) z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności3 przysługują bowiem dwa podstawowe przywileje:

 1. Obniżowny czas pracy – 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo;
 2. Dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Zatrudniający, widząc tylko bonusy dla niepełnosprawnego pracownika, niechętnie podjąłby współpracę. Wygodniej zatrudnić osobę pełnosprawną. Konieczne jest więc zastosowanie dodatkowej zachęty, aby zdobyć przychylność pracodawcy.

Jak na firmy z otwartego rynku pracy patrzy PFRON?

Można podzielić je na dwie kategorie. Pierwsza to firmy zatrudniające do 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). W rzeczywistości PFRON nie zwraca na nie żadnej uwagi pod pewnym warunkiem: żadna z nich nie otrzymuje pieniędzy z Funduszu (dofinansowanie do pensji pracownika, koszty przystosowania stanowisk pracy itp.4).

Druga kategoria to firmy zatrudniające powyżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Takim przedsiębiorstwom PFRON przygląda się nieustannie – do momentu przekroczenia 6% wskaźnika zatrudnienia OzN. Po jego osiągnięciu wpłaty na PFRON ustają. Musimy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz: w interesie Funduszu jest, aby spływało do niego jak najwięcej pieniędzy, które będą dzielić według swojego uznania5. To płatnicy kar na PFRON napełniają tę sakiewkę w 80%. Wsparcie z budżetu państwa jest dla Funduszu limitowane.

Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tarcza dla menedżera sprzedaży?

SS_52_86 (2).jpg
 • Które rozwiązania zaproponowane w tzw. tarczy antykryzysowej są szczególnie korzystne dla menedżerów sprzedaży?
 • Komu przysługuje prawo do świadczenia postojowego?
 • Kto może się ubiegać o mikropożyczkę?
Czytaj więcej

Przeciwdziałanie skutkom pandemii SARS‑COV‑2 ‑ rozwiązania dla pracodawców

SS_51_88.jpg
 • W jaki sposób pracodawca może zlecić pracownikom pracę zdalną?
 • Na jakie dofinansowania ze środków rządowych mogą liczyć pracodawcy?
 • W jaki sposób pracodawca może regulować czas pracy podwładnych w okresie pandemii?
Czytaj więcej

"Potrzebujemy cię w pracy!"

SS_48_80.jpg
 • W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu?
 • Czy można zobowiązać pracownika do bycia pod telefonem służbowym w trakcie urlopu?
 • Jakie koszty będzie zobowiązany pokryć pracodawca odwołujący pracownika z urlopu?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama