Pytanie: W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się na temat bycia liderem zamiast menedżerem, co podobno daje lepsze rezultaty w zarządzaniu i pozwala skuteczniej realizować cele sprzedażowe. Czy przywództwo (leadership) ma coś wspólnego z dojrzałością organizacji, czy stanowi panaceum na osiąganie lepszych wyników, czy to może mit?
Jeden z brytyjskich premierów, Benjamin Disraeli (1804–1881), zauważył, że w postępowym kraju zmiana jest nieuchronna. Jego uwaga jest często przytaczana w formie wyrażenia „Jedyną stałą jest zmiana”, co stanowi w dużej mierze odpowiedż na pytanie czytelnika.
W firmach handlowych, chcących wyjść na pozycję rynkowego lidera, jedynie wbicie klina pomiędzy tradycyjne podejście a dążenie do zmiany może skutkować rozwojem sprzedaży. Momentem wyjściowym dla zrozumienia różnicy pomiędzy przywództwem i zarządzaniem w organizacji jest cykl życia firmy.
Według badaczy (L.E. Greiner, 19721; J. Balogun, H.V. Hailey, 20042) organizacje przechodzą w swoim cyklu życia przez różne fazy rozwoju. Właśnie cykl życia organizacji pokazuje wahania kompetencji przywódczych i menederskich w zależności od etapu, na jakim znajduje się dana firma. Podobnie jak organizacje reagują rynki, dla których można by wytyczyć zbliżone charakterystyki zachowań. Zmiany, które powodują przestawienie się organizacji handlowych z jednego sposobu zarządzania na inny, mają na celu doprowadzenie do zwiększenia efektywności działania. Jednak w zależności od kultury organizacji i sposobu wprowadzania mogą wymagać odmiennego stylu zarządzania.
Inaczej zarządza się działem sprzedaży w czasie radykalnej zmiany, np. w formie rewolucji czy rekonstrukcji polityki handlowej, a inaczej podczas zmiany stopniowej, jaką jest ewolucja lub adaptacja. Niezależnie od powyższego przywództwo i zarządzanie znacznie się różnią, a podejście jednego i drugiego jest uwarunkowane obecną sytuacją rynkową oraz charakterystyką zachowań tak konsumentów, jak i samych handlowców.
Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.
