Budowanie przewagi konkurencyjnej na współczesnym rynku

Marek Rutkowski   Szef Sprzedaży 34/2017
SS_34_46.jpg

Zbudowanie względnie trwałej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa jest dla menedżerów jednym z podstawowych celów. W jaki sposób go osiągnąć na dynamicznym rynku, dbając o interesy zarówno klienta, jak i firmy?

Istotnym warunkiem powodzenia przedsiębiorstwa na rynku jest jego konkurencyjność. Staje się ona jednym z ważniejszych kryteriów oceny funkcjonowania organizacji. Poziom konkurencyjności odzwierciedla wzajemne relacje zachodzące pomiędzy przedsiębiorstwami w danym sektorze, a także umożliwia porównanie wyników ich działalności. Istota konkurencyjności może być analizowana zarówno w ujęciu statycznym, jak i dynamicznym.

Ze statycznego punktu widzenia jest ona cechą efektywnie działającego przedsiębiorstwa. W ujęciu dynamicznym konkurencyjność jest procesem, w którym podmioty te rywalizują, dążąc do jak najbardziej korzystnych dla swoich interesariuszy rozstrzygnięć w obszarach ich działalności. W praktyce konkurencyjność jest często rozumiana jako zdolność do budowania siły ekonomicznej przedsiębiorstwa. Z kolei bycie konkurencyjnym kojarzy się z posiadaniem lepszych predyspozycji do takiego właśnie rozwoju.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum