• Jakie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania poczty elektronicznej, przeprowadzonego przez SARE w drugiej połowie 2018 r.?
 • O czym należy pamiętać w prowadzeniu działań e-mail marketingowych, by były one skuteczne?
 • Jak prawidłowe targetowanie wpływa na efektywność kampanii?
 • Czy wysyłka mailingów do baz zewnętrznych nadal przynosi efekty?

Ogólnopolskie badanie poczty elektronicznej zostało przeprowadzone już po raz piętnasty. Tegoroczny raport wzbogacono o dane z zakresu personalizacji kampanii, wykorzystywania baz zewnętrznych, mobile marketingu, marketing automation, wpływu RODO na działania firm i wiele innych, których połączenie umożliwia stworzenie jednej wspólnej i efektywnej strategii omnichannel. Specjalnie dla czytelników „Szefa Sprzedaży” dyrektorzy sprzedaży Grupy SARE wskazują najbardziej interesujące wnioski.

E-mail a dobre relacje z klientem

Faktem jest, że e-mail marketing na przestrzeni lat ewoluował w stronę maksymalnej personalizacji i zaspokajania aktualnych potrzeb odbiorcy poprzez dostosowanie komunikatów do takiego etapu lejka sprzedażowego, na jakim aktualnie znajduje się klient. Działania ukierunkowane na przygotowanie potencjalnego klienta do dokonania zakupu określamy mianem lead nurturingu. Prawie 40% badanych starannie dobiera grupę odbiorców kampanii marketingowej, stosując targetowanie, a według 73% z nich przynosi to korzyści w postaci wzrostu konwersji. Niestety, jak wykazało badanie, tylko połowa respondentów stosuje personalizację. Co ciekawe, aż 73% marketerów biorących udział w badaniu stwierdziło, że właśnie za pomocą e-maili są w stanie utrzymać dobre relacje z klientem, prowadzące w konsekwencji do pozytywnego wizerunku firmy i przede wszystkim wzrostu sprzedaży. Coraz większego znaczenia nabiera więc ROR (ang. return on relationship), który zakłada, że marketing relacji przynosi spore korzyści. Według ostatniego raportu Salesforce – State of connected customer – 76% konsumentów oczekuje od firm zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań. Klienci chcą być traktowani indywidualnie, wysłuchani i docenieni. Kreowanie zaangażowania i wartości dla odbiorców buduje ich lojalność i sprawia, że powracają na naszą stronę, bloga czy fanpage, co w konsekwencji prowadzi do sukcesu w sprzedaży.

Warto pamiętać o prowadzeniu komunikacji w ramach omnichannel, ponieważ nie od dziś wiadomo, że klienci dokonują zakupu, korzystając jednocześnie z kilku kanałów. Kupują poprzez aplikację, wykorzystując rabaty otrzymane drogą e-mailową lub SMS-em, a odbierają produkty w sklepie stacjonarnym w najbliższej lokalizacji. Uzupełnianie się wielu kanałów komunikacji jest z roku na rok ważniejsze, co potwierdza fakt, że już 60% marketerów (o 26 punktów procentowych więcej niż w 2017 r.) integruje działania online z działaniami offline. Niezmiennie e-mail okazał się jednym z najczęściej wykorzystywanych kanałów komunikacji z klientami – ponad 70% respondentów zwróciło uwagę na jego kluczowe znaczenie, zwłaszcza w połączeniu z mediami społecznościowymi, kampaniami SMS, reklamą w wyszukiwarkach, a także z prasą czy telemarketingiem.

Sposobem na wykorzystanie wszystkich możliwych kanałów komunikacji w najwygodniejszej dla naszych klientów konfiguracji jest system do marketing automation. Aż 54% ankietowanych dostrzega znaczny wzrost sprzedaży dzięki jego zastosowaniu. To o 20 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku.

Dariusz Piekarski, prezes zarządu SARE SA

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Jak utrzymać standardy obsługi klienta w zewnętrznej sieci sprzedaży?

SS_51_76.jpg
 • Co powinno być punktem wyjścia do stworzenia standardów obsługi klienta w zewnętrznej sieci sprzedaży?
 • Jak budować zrozumienie i akceptację standardów obsługi?
 • Jak wspomagać proces identyfikacji pracowników działu obsługi klienta z wprowadzanymi standardami?
Czytaj więcej

Jak zdobywać klientów B2B w "nowej normalności"?

SS_51_44.jpg
 • Jak mentalnie i technicznie przygotować handlowców do sprzedażowej rozmowy wideo?
 • Jak wykorzystać biały wywiad do identyfikacji potencjalnych klientów zainteresowanych twoją ofertą?
 • Jak wykorzystać technologię do doskonalenia kompetencji sprzedażowych handlowców?
Czytaj więcej

Pricing w czasach pandemii

SS_51_36.jpg
 • Jak dostosowywać poziom cen w obecnej sytuacji kryzysowej?
 • Które elementy polityki cenowej należy wykorzystać i w jaki sposób?
 • Jak zapewnić wystarczającą elastyczność polityki cenowej w nie do końca przewidywalnej rzeczywistości?
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama