Brazylia jest bardzo atrakcyjna dla wielu zagranicznych firm z powodu wielkości rynku i szybko rozwijającej się gospodarki. Polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać ten potencjał.

Brazylia to największa gospodarka w Ameryce Łacińskiej i ósmy pod względem wielkości rynek konsumencki na świecie. Kraj ten posiada znaczące zasoby naturalne oraz duży potencjał siły roboczej. Wiele sektorów gospodarki oferuje doskonałe warunki dla rozwoju biznesu. To właśnie wielkość rynku i łatwy dostęp do surowców przyciągają wielu zagranicznych inwestorów. Poza tym Brazylia jest rynkiem ludzi młodych – to aż 200 mln mieszkańców, przy bardzo wysokim udziale osób poniżej 30. roku życia, o rosnącej sile nabywczej dzięki silnemu wzrostowi gospodarki.

Kraj podzielony jest na 26 stanów i dystrykt federalny. Uświadomienie sobie jego rozmiarów jest bardzo ważne w momencie podejmowania decyzji o inwestycji lub nawiązaniu współpracy. Niemożliwe jest rozpoczęcie działalności we wszystkich regionach od razu. Sam stan Sao Paulo ma 40 mln mieszkańców, a Minas Gerais 20 mln i powierzchnię niemal dwukrotnie większą niż Polska.

Inwestycje zagraniczne, czyli co przyciąga inwestorów do Brazylii?

Brazylia jest jednym z krajów, który przyciąga największą liczbę inwestycji zagranicznych na świecie. Ich poziom wyniósł 65 miliardów USD w 2012 r. i 64 miliardów USD w 2013 r. Do atrakcyjności rynku przyczyniają się jego wielkość, szybki rozwój, łatwy dostęp do surowców i zdywersyfikowanie gospodarki, która dzięki temu jest bardziej odporna na międzynarodowe kryzysy, a także strategiczna pozycja, umożliwiająca dostęp do pozostałych rynków Ameryki Łacińskiej. Brazylia jest członkiem MERCOSUR/ MERCOSUL – unii celnej, do której należą także Argentyna, Wenezuela, Urugwaj i Paragwaj. Zaistnienie na rynku brazylijskim daje tym samym łatwiejszy dostęp do pozostałych rynków krajów MERCOSUR i pozwala na korzystanie z ulg, jakie niesie za sobą unia celna pomiędzy tymi krajami. W sumie mówimy o rynku liczącym ponad 300 mln konsumentów.

Jak wejść na rynek?

Konieczność adaptacji do warunków rynkowych kraju jest szczególnie ważna w przypadku Brazylii, kraju o dużej złożoności, który ze względu na swój rozmiar i kulturę jest prawdziwym gigantem. Rynek takiej wielkości wymaga długoterminowych inwestycji i dobrej strategii.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Dlaczego infolinie konsumenckie irytują klientów i jak temu zaradzić?

SS_47_78.jpg
  • Jakie są najczęstsze powody irytacji klientów podczas korzystania z infolinii konsumenckich?
  • Jak wyeliminować te problemy z praktyki swojego działu obsługi klienta?
  • Czym jest FCR i jak poprawić ten wskaźnik w swojej firmie?
Czytaj więcej

Efektywna struktura procesów sprzedażowych

SS_47_40.jpg
  • Jakie są warunki efektywności procesów sprzedażowych?
  • Na jakie etapy można podzielić proces sprzedażowy?
  • Jak właściwie kwalifikować klienta?
Czytaj więcej

Ekspansja zagraniczna - jak właściwie wybrać jej kierunek?

SS_47_36.jpg
  • Jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając nowe rynki zbytu dla produktów lub usług?
  • Rynki bliskie geograficznie, najbardziej rozwinięte czy najszybciej się rozwijające – jakie są zalety i wady każdego z nich?
Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama