Lepsze decyzje, lepsze życie

Lubimy sądzić, że podejmujemy decyzje w sposób racjonalny i logiczny. Nic bardziej błędnego! Badania naukowe z zakresu psychologii z ostatnich 40 lat dowodzą, że proces podejmowania decyzji jest ofiarą naszych emocji, nieuświadomionych przekonań i uprzedzeń. Dotyczy to decyzji podejmowanych zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Z analizy fuzji i przejęć wynika, że aż 83% z nich nie przyniosło żadnych korzyści dla udziałowców. Inny zespół badawczy poprosił 2207 pracowników szczebla kierowniczego o dokonanie oceny decyzji podejmowanych w ich organizacjach. Sześćdziesiąt procent respondentów stwierdziło, że złe decyzje są co najmniej równie częste, co dobre . Pytanie brzmi: Jak to usprawnić?

W swojej książce Decyduj! bracia Heath nie tylko wskazują najbardziej zgubnych wrogów procesu podejmowania decyzji (m.in. zbyt duża pewność siebie, szukanie informacji, które potwierdzają z góry przyjęte założenia, i lekceważenie faktów, które im przeczą, uleganie chwilowym emocjom), lecz także pokazują, jak zapobiec ich szkodliwemu wpływowi. Opierając się na badaniach psychologicznych, a także analizując liczne case studies podejmowania decyzji przez sławnych liderów biznesu, proponują czteroetapowy proces WRAP, który pomoże dokonywać lepszych wyborów i pokonać czterech głównych wrogów właściwych decyzji. Ten model stosowany przez dobrych decydentów w firmach – obejmujący m.in. badanie alternatywnych punktów widzenia, dostrzeganie niepewności, poszukiwanie dowodów stojących w sprzeczności z własnymi poglądami czy dawanie sobie prawa do błędu – może pomóc czytelnikom także w życiu osobistym: w rodzinie i wśród przyjaciół. Bo właściwy proces decyzyjny sprawdza się w każdej dziedzinie życia.

Jak na mistrzów storytellingu przystało, bracia Heath nie tylko oferują nam konkretne narzędzia i nieschematyczne strategie usprawniające proces decyzyjny, ale również zabierają nas w podróż przez inspirujące sytuacje – od przykładów katastrofalnych w skutkach decyzji menedżerskich podejmowanych „intuicyjnie i szybko”, aż po rozwiązania trudnych problemów, jakim musimy stawić czoła w życiu rodzinnym. I choć nasze decyzje nigdy nie będą idealne, to mogą być lepsze, odważniejsze, mądrzejsze. Właściwy proces pomoże dokonywać właściwych wyborów. A właściwy wybór, dokonany we właściwym momencie, może zaważyć na wszystkim.

Tytuł: Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy

Autor: Chip Heath, Dan Heath

Wydawnictwo: MT Biznes

Liczba stron: 328

Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Szkolenia online, w których warto wziąć udział

Poszerzaj wiedzę bez wychodzenia z domu czy z biura

Czytaj więcej

Skuteczność w życiu i biznesie

Skuteczność w życiu i biznesie
Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama